Kettlebell: dobre czy złe?

kettlebell-1724748_640

Boom na siłownie

Moda na prowadzenie zdrowego stylu życia oraz dbanie o sylwetkę trwa w najlepsze. Obsesję na punkcie wystających kości i ubrania rozmiaru XS mamy już na szczęście za sobą. Coraz więcej osób zapisuje się na rożnego rodzaju zajęcia sportowe, uprawia jogging, przygotowuje się do triathlonu i ćwiczy w domu z  popularnymi trenerkami. Jednak prawdziwe oblężenie przeżywają dzisiaj przede wszystkim siłownie. Trening z użyciem ciężarów znajduje coraz więcej amatorów bez względu na płeć i wiek. Jenak ćwiczenie siłowe to nie tylko wielkie maszyny, których zastosowanie może przynosić wiele problemów, zwłaszcza osobom początkującym. Równie efektywny jest trening z wolnymi ciężarami, takimi jak hantle czy robiące ostatnio furorę: kettlebells.  

Wady i zalety

Wyglądem przypominają kule armatnie albo starodawne odważniki i chociaż stosowano je w treningu od ponad 100 lat, fala ich popularności wybuchła kilka lat temu. W XVIII wieku używano ich do szkoleń wojskowych, obecnie stosuje się je w celu zaangażowania do pracy maksymalnej liczby mięśni. Użycie kettlebell sprawia bowiem, że kilka partii mięśniowych jest wzmacnianych jednocześnie. Dzięki temu, ćwiczący nie tylko spala dużo kalorii, ale wzmacnia całe ciało w harmonijny sposób.  Te specyficzne hantle nie tylko pomagają w osiągnięciu wymarzonej sylwetki, ale też korygują wady postawy, pod warunkiem że technika wykonywania ćwiczeń jest nienaganna. W przeciwnym razie, ich użycie może przynieść więcej szkód niż korzyści. Oto lista najczęściej popełnianych błędów przy użyciu kettlebell:

  • Brak prostych pleców. Podczas treningu, należy kontrolować ułożenie kręgosłupa przez cały czas.  W przeciwnym razie, bardzo łatwo o bóle odcinka lędźwiowego, na które skarży się wiele sportowców, a nawet na trwałe uszkodzenie kręgosłupa. 
  • Zbyt  duży ciężar. To jeden z głównych grzechów mężczyzn na siłowni przekonanych, że forsowanie coraz większych ciężarów zagwarantuje im błyskawiczne efekty. Jest to prosta droga do przetrenowania i nadwyrężenia mięśni.  W treningu z kettlebells kluczem do efektów jest nie ich ciężar, lecz odpowiednia technika. 
  • Wysuwanie kolan poza linię palców. Jedną z pozycji podczas tego treningu jest półprzysiad, który wykonywany niedokładnie może zwiększyć ryzyko kontuzji stawów kolanowych. Należy więc kontrolować pozycję kolan przy każdym powtórzeniu, aby tego uniknąć.

Ćwiczyć czy nie? 

Jak widać, trening z wykorzystaniem hantli typu kettlebell może być równie skuteczny, co niebezpieczny, jeśli nie dba się o odpowiednią technikę. Dlatego dobrym pomysłem dla osób, które chcą go włączyć do swojej rutyny treningowej jest skorzystanie z pomocy specjalnych instruktorów, którzy zademonstrują w jaki sposób poprawnie i bezpiecznie wykonywać ćwiczenia. Kiedy już opanujemy perfekcyjnie technikę, nie pozostaje nam nic innego jak regularnie ćwiczyć, stopniowo zwiększając ciężar i cieszyć się spektakularnymi efektami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *